Monday, June 05, 2023

Схеми шахрайства у сфері нерухомості

Існує багато шахрайських сценаріїв угод у сфері нерухомості. Всі вони досить поширені і перевірені роками. Опишемо найпопулярніші методи обману.

Аванс

Часто зустрічається спосіб шахрайства – внесення авансу. Схема наступна:

  • квартира виставляється на продаж за заниженою ціною;
  • зацікавленому покупцеві пропонується внести аванс, нібито для оплати проведення серйозної угоди;
  • після отримання цих грошей шахраї випаровуються.

Такий варіант нерідко використовують одночасно з декількома клієнтами.

Підроблені документи

Часто аферисти використовують підроблені документи. Фальшиві папери готують для орендованої на годину квартири, встановлюючи таким чином "нового" власника.

Підробка документів шахраями часом здійснюється так професійно, що навіть фахівці не можуть встановити цей факт.

Буває, що з метою виготовлення фальшивок документи на житлоплощу крадуть у господаря. Щоб прискорити процес купівлі-продажу, знайденому покупцеві пропонується істотна знижка від первісної вартості нерухомості.

Помилкова адреса

Для іногородніх покупців, які погано орієнтуються в місті, практикують варіант продажу за помилковою адресою. Впорядковану квартиру в престижному районі міста завчасно орендують і показують клієнтам. Папери ж на нерухомість насправді належать власнику недорогої житлоплощі на околиці.

На жаль, факт афери виявляється після реєстрації угоди. Тільки ретельна перевірка правовстановлюючих документів і місця розташування квартири може вберегти від обману.

Несумлінність

Не зовсім чесні агентства нерухомості теж можуть вдаватися до шахрайства.

Власник квартири звертається до ріелторів, якщо йому потрібно швидше продати її.

З ним укладається договір з прийняттям всіх необхідних документів.
 
За умовами цієї угоди продавцеві пропонують кілька варіантів, як правило, які зовсім не влаштовують його. Він відмовляється від послуг агентства і просить повернути йому документи.
 
Ріелтор, в свою чергу, нагадує про договір із зазначенням про те, що квартира реалізується тільки за участю компанії.

Як уникнути обману?

Щоб не стати жертвою шахраїв, слід дотримуватися певних правил.

1. Постаратися зібрати якомога більше інформації про людину, з якою буде укладено договір (місце роботи та інші відомості).

2. На переговори з іншою стороною бажано брати із собою свідка.

3. Не рекомендується залишати свій паспорт продавцю, для того щоб оформити угоду. Під час підписання документів необхідно бути присутнім особисто.

4. При складанні договору дозволено внесення власних вимог по угоді, так само як і продавець/покупець має таке ж право.

5. Важливо: у вас повинні бути копії всіх підписуваних документів, і відмова іншою стороною має насторожити. В цьому випадку необхідно з'ясувати причини.

6. Якщо ви порахували договір дуже вигідним, то не варто приймати швидке рішення. Настійно рекомендується взяти паузу і зважити всі за й проти. Якщо угода чесна, інша сторона не буде вас квапити.

7. Перед тим як підписувати документи, слід уважно прочитати кожен примірник. Якщо в чомусь сумніваєтеся, але в цілому все влаштовує, то зверніться за допомогою до юриста.

Поради по укладанню угод

Якщо хочете укласти договір з приватною особою, то необхідно перевірити правовстановлюючі документи на нерухомість і паспорт.

Щоб не потрапити в руки аферистів при покупці квартири, перед проведенням угоди слід пошукати в інтернеті відгуки про юридичну особу – будівельну компанію, ріелторське агентство тощо.

Не варто вибирати занадто дешеві квартири і поспішати з підписанням договору.