Friday, June 02, 2023

Нерухомість Чорногорії — огляд ринку

Хоч нерухомість Чорногорії раніше дешевшала, але темп падіння цін дещо сповільнився.

Зате попит з боку українців і росіян значно збільшився. Тому варто з'ясувати, що відбувається на ринку житлової нерухомості Чорногорії.

Менше 10-ти років тому ринок нерухомості Чорногорії переживав розквіт. Житлова нерухомість щороку дорожчала на 20 %, що призвело до активізації забудовників, які активно почали зводити житлові комплекси. Ну а іноземні покупці не менш активно розкуповували нові квартири. Але розквіт закінчився у 2008 році.

Ситуація на ринку кардинально змінилася. Попит на нерухомість Чорногорії різко впав, що призвело до обвалу цін в 2009 році. Протягом наступних двох років ціни продовжували знижуватися, але вже не так різко. До 2013 року ціни впали в середньому на 25-50 % у порівнянні з 2008 роком. Але в 2013 році відбувся невеликий ріст цін (3 %), для покупки нового житла. В результаті квадратний метр у нових квартирах став коштувати в середньому 1150 євро. Крім того, на 30 % збільшилася кількість угод на ринку нерухомості. Але це відноситься лише до ринку первинної нерухомості. Ніяких офіційних даних по ринку вторинної нерухомості в Чорногорії не існує. Але при аналізі пропозицій можна помітити, що вторинна нерухомість за 2013 рік подешевшала ще на 5 %.

Фактично 2013 рік можна назвати роком стабілізації цін на ринку нерухомості Чорногорії. Крім того, в 2013 році було закінчено кілька великих будівельних проектів.

Якщо придивитися до іноземних покупців нерухомості в Чорногорії, то можна помітити, що 90 % з них є росіянами і українцями. Причому інтерес українців до житла в Чорногорії зріс в 2014 році. В основному наших співвітчизників цікавлять квартири на морському узбережжі. А от земельні ділянки на узбережжі Чорногорії цікавлять лише 10 % російських покупців.

В основному росіяни купують нерухомість Чорногорії в діапазоні 50-150 тисяч євро. Їх цікавлять нові 2-спальні квартири поблизу узбережжя. Коштує таке задоволення близько 150 тисяч євро.

Варто відзначити, що більшість росіян купують квартири в Чорногорії лише для літньої відпустки, але кожен третій покупець планує перебратися в Чорногорію на постійне місце проживання.

Якщо вілли на узбережжі Чорногорії коштують 400-500 тисяч євро, то земельну ділянку під забудову можна придбати за 30-70 тисяч євро.

Тільки постійний попит з боку іноземців зміг стабілізувати ринок нерухомості Чорногорії. А в 2014 році цілком можливий приплив українських покупців, якщо в їх країні посилиться політична криза. Адже для українців нерухомість в Чорногорії може стати ідеальним місцем збереження своїх капіталів. Тому на ринку нерухомості Чорногорії цілком можливе невелике зростання цін.


Читайте також:
Наступні статті:
Попередні статті: