Saturday, June 03, 2023

Зріст попиту на комерційну нерухомість

2012 рік для ринку комерційної нерухомості столиці став досить жвавим.

Звичайно ж, зараз неможливо порівняти цю сферу з показниками, які були до раніше, однак за останні кілька років можна бачити конкретні результати. Будується нова нерухомість, поступово відновлюється інтерес до старих об'єктів. Навіть комерційна нерухомість класу А, яка в останні роки стала збитковою, поступово відновлює власні позиції.

Нові пропозиції комерційної нерухомості на 2012 рік
Насамперед варто торкнутися будівництва і введення в експлуатацію комерційних об'єктів за 2012 рік. В останні роки Київ, як і вся Україна, інші країни світу, значно скоротила кількість споруджуваних об'єктів. Сьогодні ситуація змінюється в позитивну сторону. Тільки за третій квартал 2012 року в експлуатацію введено більше 98 000 кв. м офісних площ, а за весь рік цифра склала 265 000 кв. м. На четвертий квартал 2012 року планується збільшення обсягу зданих офісних площ до 150 000 кв. м. Якщо розглядати ситуацію за весь рік, обсяг зданих площ збільшиться на 3% в порівнянні з 2011 роком. Даний показник дуже важливий, оскільки у сфері бізнесу все ще відчувається нестача якісної комерційної нерухомості.

Попит на комерційну нерухомість зростає
Також важливий рівень попиту на комерційну нерухомість у Києві на 2012 рік. Розглядаючи показник попиту за дев'ять місяців поточного року, можна говорити про підвищення попиту на оренду офісів в бізнес-центрах столиці. Він склав 5% приросту в порівнянні з аналогічним періодом 2011 року. У третьому кварталі позначилося зниження активності орендарів. Якщо за перші два квартали кількість угод склала більше 230 000 кв. м, то в третьому кварталі показник дістався тільки до позначки в 180 000 кв. м. Хоча для даного періоду року зниження активності цілком природно. До того ж чималу популярність здобувають комерційні об'єкти класу А. Але навіть при високих показниках досвідчені бізнесмени віддають перевагу бізнес-центрів класу В (20%) і В (28%). Виходячи з досвіду кризових років, об'єкти класу В, більш стійкі до економічної нестабільності.

Орендні ставки офісних приміщень на 2012 рік
Цінові критерії на комерційну нерухомість Києва також стали більш привабливими для орендарів. Зняти офіс у Києві стало легше, тому що вартість нерухомості класу А знизилася на 3%, становлячи в середньому 2500 гривнів. Той же процентний показник, тільки тепер вже в зростання, має і нерухомість категорії Б, середня вартість оренди становить 2000 гривнів. А ось відсоток нерухомості класу В помітно збільшився на 4%, середня вартість оренди - 1700 гривнів. Однак і тут є вигідні пропозиції. Приміром, на окраїнах Києва вигідно виділяється промзони, де вартість оренди становить 1500 гривнів.


Читайте також:
Наступні статті:
Попередні статті: