Tuesday, March 19, 2024

Чи можна втратити квартиру?

квартиру

Одна думка про те, що можна втратити квартиру, якщо не погасити борг, призводить будь-якого боржника в жах.

Іноді ці страхи можуть призвести до трагедій, адже доведені до відчаю люди здатні на все. Однак, як стверджують експерти, найчастіше виселення можна уникнути.

Перш за все, необхідно відзначити, що виселити людину з квартири можна тільки за рішенням суду. Ні банк, ні колекторські агентства не мають таких повноважень.

Що стосується підстав для виселення, то найчастіше громадян позбавляють власності через невиконання боргових зобов'язань. Але є й інші причини виселення. Наприклад, якщо будинок знаходиться на землі, що вилучається під державні потреби (в цьому випадку передбачається компенсація), або якщо неправильна експлуатація житла становить небезпеку для інших людей. Також житло може бути конфісковано в якості покарання у кримінальній справі.

Тим не менш,
найчастіше квартиру відбирають за борги по іпотеці, так як в цьому випадку вона є запорукою. Незважаючи на заборгованість перед банком, люди намагаються зберегти свої квартири. Багато посилаються на кризу і втрату роботи або зниження заробітку. Хтось вважає достатньою підставою для непогашення кредиту розірвання шлюбу, хвороба або хвороба члена сім'ї, народження дітей, смерть близьких родичів.

Навіть після того, як суд виніс рішення про виселення, боржники використовують всі доступні інструменти, щоб затягнути процес. Деякі діють в рамках закону: намагаються оскаржити всі судові рішення, а потім і постанови та дії судових виконавців. Але зустрічаються і ті, хто не отримує поштові повідомлення від виконавців
та суду, не ознайомленні зі справою, намагаються натиснути або зацікавити осіб, від яких залежить виконання рішень суду.

Однак юристи в один голос радять при виникненні фінансових проблем не бігати від банку, а відразу ж повідомити про можливі неприємності, попросити про розстрочення платежів або реструктуризації кредиту. Навіть якщо банк не піде назустріч, це може стати доказом сумлінності позичальника та зіграти на його користь в суді.

Квартири можна позбутися не тільки через іпотечний борг, але і через будь-який інший, якщо заборгованість розмірна вартості квартири. Суд зазвичай визнає розмірним стягнення, якщо борг становить не менше 80% від ринкової вартості квартири. Однак і тут існують свої нюанси. Згідно Цивільно-процесуального кодексу, не можна стягнути житлове приміщення, якщо воно є єдиним придатним для постійного проживання. На іпотечну квартиру цей закон не поширюється, оскільки вона виступає прямою запорукою за договором з кредитором.

Виселити людину з квартири не так легко. Навіть якщо боржник встиг переписати власність на родичів, така угода може бути визнана не дійсною. Якщо буде доведено у суді, що відчуження (дарування, продаж) житлового приміщення було проведено з метою укрити його від звернення стягнення, то угода дарування чи купівлі-продажу може бути визнана недійсною, що спричинить повернення сторін у первісне положення, тобто квартира буде повернена боржнику і на неї може бути звернено стягнення.

Звичайно, перераховані вище ситуації можуть допомогти зберегти квартиру, але все ж фахівці рекомендують наперед прораховувати наслідки і порівнювати свої сили. А якщо все ж виникли проблеми з виплатою боргу, краще докласти всіх зусиль щоб вирішити ситуацію в досудовому порядку.






Читайте також:
Наступні статті:
Попередні статті: