Friday, June 02, 2023

Завдаток при оренді квартир на добу не замінний

Як ми переконалися, що угоди про задатки при оренді квартир подобово,

ефективно діють завдяки практиці, яка склалася, вельми серйозно пов'язують майбутніх орендарів та орендодателів, загрожуючи збитками того, хто відмовиться від угоди, незалежно від поважності причин (крім випадків, коли угода зривається тому, що орендодатель спочатку свідомо ввів в оману споживача).

Таке положення речей зазвичай вигідно для наймачів житла, які прагнуть забронювати квартиру, що до вподоби. А ось здаючи в оренду квартири варіант з завдатком може бути занадто обтяжливим, якщо вони є учасниками альтернативних угод (ланцюжка договорів, при яких власник, здаючи своє житло, одночасно або з невеликим розривом у часі орендує іншу квартиру). У таких ситуаціях орендодавець, що називається, сам собі не господар: він залежить від підбору відповідного варіанту для оренди житла і, відповідно, від готовності до угоди власника цій житлоплощі.

Тому при альтернативних угодах ріелтори радять бути обережними,орендодавцям оформляти з постояльцями угоди не про завдаток, а про аванс.

Треба відзначити, що цей вид платежу Цивільний кодекс взагалі практично ніяк не регулює і по суті віддає вироблення його умов на відкуп договірним сторонам. Практика ж йде таким шляхом: аванс має лише платіжну функцію, передається в рахунок оплати оренди житла, а в разі зриву операції повністю повертається орендарю. Таким чином, орендодавець, з одного боку, позбавляється компенсації на випадок, якщо орендатор передумає знімати квартиру, але, з іншого боку, сам не ризикує грошима в ситуації, коли доведеться скасувати угоду з-за зірваної альтернативи.